Zelenina Juvita
Prodej drůbeže a krmiv
XI.KOŠT POMAZÁNEK
Drůbežárna Prace
Žítková a její bohyně- beseda
JUKKA, prodej stromků
Prodej kuřecího masa
Drůbežárna Nikol
Ukliďme si svět
Košt vín 2024

Úvod > Obec > Služby

Služby v budově obecního úřadu

Místní knihovna Bukovany

Bukovany 222, 696 31 Bukovany

Otevírací doba: čtvrtek 13:00 hod. - 17:00 hod.

www.mistniknihovnabukovany.webk.cz

Historie a současnost knihovny

Její začátky nebyly jednoduché. Knihovnu v obci založil spolek Orel. Knihy umístil do skříní v místní hospodě u Hýblů v Dědině. Šlo hlavně o díla Javořické, Pitnerové, Jiráska. Moc lidí půjčovat nechodilo, četlo se málo. Na venkově měli lidé spoustu práce. V zimě přicházelo více čtenářů. Ti, kdo měli svoje knihy, nosili je do knihovny a půjčovali si je mezi sebou. V roce 1945 byla ustavena knihovní rada, knihovníkem byl zvolen řídící učitel Jaroslav Brychta. Knihovna našla místo v budově školy. Další kapitola knihovny pokračovala v bukovanské sokolovně. Funkci knihovníků zastávali nejvíce místní učitelé, později zájemci z řad obyvatel, kteří měli ke knihám blízko.

V roce 1963 byla dokončena stavba OÚ, tady se našla i stabilní místnost pro knihovnu. Vystřídala se tu řada knihovníků, zvýšil se zájem o četbu. Knižní fond se postupně rozšiřoval a zkvalitňoval. Dnešní době však knihovna již nevyhovovala. Proto došlo k její rekonstrukci, knihovna získala novou tvář.

I když je naše knihovna malá, odpovídá potřebám 21. století a je zaměřena na širokou veřejnost. Plní kulturně vzdělávací funkci pro všechny věkové kategorie. Úzce spolupracuje s místní školou za účelem zlepšení vztahu dětí ke knihám, podporuje čtenářství. Knihovna má zaregistrováno 60 čtenářů, z toho 21 dětí do patnácti let. Knižní fond tvoří 2581 knih krásné literatury, 646 knih literatury naučné a tři druhy periodik.

Rozsireni knihovny.JPG

Upozornění

V obci Bukovany není útulek pro opuštěné a týrané kočky, tak jak je prezentováno na webových stránkách spolku BOCA. Jedná se pouze o zájmový chov paní Dagmar Klimentové.

Toto upozornění je zveřejněno na základě usnesení ZO Bukovany.